Vrchlabský „kosmopolitní“ víkend

Úvod Články Vrchlabský „kosmopolitní“ víkend
Vrchlabský „kosmopolitní“ víkend

Vrchlabský „kosmopolitní“ víkend

„Mám radost, že se z Vrchlabí stává místo atraktivní pro zahraniční sportovce a turisty. Chtěl bych proto připomenout a poukázat na zajímavou víkendovou mezinárodní sešlost, která není v našem městě tak častá.

Vrchlabí hostilo první utkání Mistrovství Evropy skupiny "C", které bylo zároveň prvním v rámci evropské kvalifikace na Rugby League World Cup 2021 v Anglii. Český národní tým rugby league se utkal ve svém vítězném klání na fotbalovém stadionu ve Vrchlabí s Norskem. O tom, že se bude jednat o tvrdý zápas TOP úrovně svědčil už dopředu fakt, že ve výběru obou týmů figurovalo několik hráčů působících v Austrálii, Novém Zélandu, Anglii, nebo Francii. Atmosféra byla strhující, fanoušci, kterých tipuji na necelou tisícovku, tlačili náš tým do vítězství. Také trávník vydržel první zatěžkávací zkoušku. Za to jsem rád, protože v budoucnu budeme moci hřiště občas zapůjčit a program stadionu zpestřit.

Další mimořádnou akcí toho víkendu bylo fotbalové utkání našich v rámci Region cup, mezinárodního turnaje v kopané, s výběrem hráčů ze San Marina. Proti Vrchlabí se postavil opět kvalitní a snaživý soupeř. Pomohl nám první gól a ke třem bodům vynikající výkony všech hráčů.

Třetím zastavením červnového víkendu bylo setkání se třiadvaceti hudebními specialisty, resp. zájemci o hudební díla a historii. Během svého čtrnáctidenního pobytu v ČR navštívili Vrchlabí a zajímali se o dílo Čtvero ročních dob A. Vivaldiho a jeho donátora hraběte Morzina. Motivem zájezdu bylo vyslechnout hudbu v místech kde se rodila, či kde ji hráli. Po Praze a Kuksu a dalších místech bylo pro ně Vrchlabí další mimořádnou zastávkou. Prošli zámkem, zámeckým parkem, zde vyslechli jednu větu z díla Čtvero ročních dob (Léto), prohlédli klášterní kostel a v jeho nově rekonstruované zákristii shlédli film „Vrchlabí – Morzin –Vivaldi“, spočinuli u hrobky hraběte Morzina. Výlet pro odbornou veřejnost organizoval Valentino, novinář z Říma, který naše město navštívil už poněkolikáté a věřím, že ne naposledy.

Jsem rád za příliv hostů, kteří umí ocenit genius loci našeho města. Věřím, že odkryté a stále nově se odkrývající zajímavé reálie k nám přivedou další zájemce. Děkuji všem našim šikovným lidem, kteří se svou iniciativou podílejí na zatraktivnění města a regionu jak po stránce společenské, historické, kulturní i sportovní. Hosté z Norska, San Marina a Itálie jsou z destinací, které tu nejsou tak obvyklé,“ pochválil J. Sobotka.

D. Palátková